EAST1608RA4 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Everlight Electronics Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Image for EAST1608RA4 is not available
EAST1608RA4
DigiKey Part Number
EAST1608RA4-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EAST1608RA4
Description
LED RED CLEAR 2SMD
Customer Reference
Detailed Description
Red 641nm LED Indication - Discrete 2V 0603 (1608 Metric)
Datasheet
EDA/CAD Models
EAST1608RA4 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Mfr
Current - Test
20mA
Viewing Angle
100°
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
650nm
Lens Color
Colorless
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.90mm
Lens Size
1.20mm x 0.80mm