Image for EAST16086WA0 is not available
EAST16086WA0
DigiKey Part Number
EAST16086WA0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EAST16086WA0
Description
LED WHITE DIFFUSED 2SMD
Customer Reference
Detailed Description
White LED Indication - Discrete 3V 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EAST16086WA0 Models
Category
Lens Size
1.20mm x 0.80mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Test
5mA
Part Status
Active
Viewing Angle
130°
Color
Mounting Type
Configuration
Standard
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Color
Yellow
Supplier Device Package
Lens Transparency
Diffused
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.70mm