EAST16086RA3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Visual Communications Company - VCC
In Stock: 14.784
Datasheet
Image for EAST16086RA3 is not available
EAST16086RA3
DigiKey Part Number
EAST16086RA3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EAST16086RA3
Description
LED RED CLEAR 2SMD
Customer Reference
Detailed Description
Red 626nm LED Indication - Discrete 2.05V 0603 (1608 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.05V
Mfr
Current - Test
20mA
Viewing Angle
120°
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
632nm
Lens Color
Colorless
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.70mm
Lens Size
1.20mm x 0.80mm