EAST16083WA2 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Everlight Electronics Co Ltd
In Stock: 0
Image for EAST16083WA2 is not available
EAST16083WA2
DigiKey Part Number
EAST16083WA2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EAST16083WA2
Description
LED WHITE DIFFUSED 2SMD
Customer Reference
Detailed Description
White LED Indication - Discrete 2.8V 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EAST16083WA2 Models
Category
Lens Size
1.60mm x 0.80mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.8V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Test
5mA
Part Status
Obsolete
Viewing Angle
130°
Color
Mounting Type
Configuration
Standard
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Color
Yellow
Supplier Device Package
Lens Transparency
Diffused
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.40mm