EADSS020YA1 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Image for EADSS020YA1 is not available
EADSS020YA1
DigiKey Part Number
1080-EADSS020YA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EADSS020YA1
Description
DISP 7-SEG 0.20" SGL ORNG 10SMD
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Orange 7-Segment 1 Character Common Cathode 2V 20mA 0.315" H x 0.283" W x 0.098" D (8.00mm x 7.20mm x 2.50mm) 10-SMD, No Lead
Category
Common Pin
Common Cathode
Color
Orange
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Part Status
Active
Current - Test
20mA
Number of Characters
1
Millicandela Rating
17.6mcd
Size / Dimension
0.315" H x 0.283" W x 0.098" D (8.00mm x 7.20mm x 2.50mm)
Wavelength - Peak
611nm
Digit/Alpha Size
0.20" (5.08mm)
Power Dissipation (Max)
60mW