EADSF056BA0 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Datasheet
Image for EADSF056BA0 is not available
EADSF056BA0
DigiKey Part Number
1080-EADSF056BA0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EADSF056BA0
Description
DISP 7-SEG 0.56" QUAD BLUE 12SMD
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Blue 7-Segment 4 Character Common Cathode 3V 20mA 0.669" H x 1.969" W x 0.148" D (17.00mm x 50.00mm x 3.75mm) 12-SMD, No Lead
Category
Common Pin
Common Cathode
Color
Blue
Packaging
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3V
Part Status
Obsolete
Current - Test
20mA
Number of Characters
4
Millicandela Rating
37.2mcd
Size / Dimension
0.669" H x 1.969" W x 0.148" D (17.00mm x 50.00mm x 3.75mm)
Wavelength - Peak
468nm
Digit/Alpha Size
0.56" (14.22mm)
Power Dissipation (Max)
110mW