EADCS039RA7 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Everlight Electronics Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Everlight Electronics Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Image for EADCS039RA7 is not available
EADCS039RA7
DigiKey Part Number
1080-EADCS039RA7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EADCS039RA7
Description
DISP 7-SEG 0.39" SGL RED 10SMD
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Red 7-Segment 1 Character Common Anode 2V 20mA 0.512" H x 0.386" W x 0.148" D (13.00mm x 9.80mm x 3.75mm) 10-SMD, No Lead
Category
Common Pin
Common Anode
Manufacturer
Color
Red
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Part Status
Obsolete
Current - Test
20mA
Number of Characters
1
Millicandela Rating
17.6mcd
Size / Dimension
0.512" H x 0.386" W x 0.148" D (13.00mm x 9.80mm x 3.75mm)
Wavelength - Peak
632nm
Digit/Alpha Size
0.39" (10.00mm)
Power Dissipation (Max)
60mW