EADCS036GA1 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Everlight Electronics Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Image for EADCS036GA1 is not available
EADCS036GA1
DigiKey Part Number
EADCS036GA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EADCS036GA1
Description
DISP 7SEG 0.36" SGL YLW-GN 10DIP
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Yellow-Green 7-Segment 1 Character Common Cathode 2V 20mA 0.551" H x 0.295" W x 0.331" D (14.00mm x 7.50mm x 8.40mm) 10-DIP (0.200", 5.08mm)
Datasheet
EDA/CAD Models
EADCS036GA1 Models
Category
Color
Yellow-Green
Manufacturer
Everlight Electronics Co Ltd
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Packaging
Tube
Current - Test
20mA
Part Status
Active
Millicandela Rating
3.2mcd
Number of Characters
1
Wavelength - Peak
575nm
Size / Dimension
0.551" H x 0.295" W x 0.331" D (14.00mm x 7.50mm x 8.40mm)
Power Dissipation (Max)
60mW
Digit/Alpha Size
0.36" (9.14mm)
Package / Case
10-DIP (0.200", 5.08mm)