EADCS030GA2 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Everlight Electronics Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Image for EADCS030GA2 is not available
EADCS030GA2
DigiKey Part Number
EADCS030GA2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EADCS030GA2
Description
DISP 7SEG 0.3" SGL YLW-GRN 14DIP
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Yellow-Green 7-Segment 1 Character Common Anode 2V 20mA 0.748" H x 0.398" W x 0.205" D (19.00mm x 10.10mm x 5.20mm) 14-DIP (0.300", 7.62mm), 11 Leads
Category
Color
Yellow-Green
Manufacturer
Everlight Electronics Co Ltd
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Packaging
Tube
Current - Test
20mA
Part Status
Active
Millicandela Rating
4.5mcd
Number of Characters
1
Wavelength - Peak
575nm
Size / Dimension
0.748" H x 0.398" W x 0.205" D (19.00mm x 10.10mm x 5.20mm)
Power Dissipation (Max)
60mW
Digit/Alpha Size
0.30" (7.62mm)
Package / Case
14-DIP (0.300", 7.62mm), 11 Leads