Image for EADCD040OA2 is not available
EADCD040OA2
DigiKey Part Number
EADCD040OA2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EADCD040OA2
Description
DISPLAY 7-SEG 0.4" DBL ORG 10DIP
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Orange 7-Segment 2 Character Common Anode 2V 20mA 0.630" H x 0.795" W x 0.276" D (16.00mm x 20.20mm x 7.00mm) 10-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EADCD040OA2 Models
Category
Color
Orange
Manufacturer
Everlight Electronics Co Ltd
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Packaging
Tube
Current - Test
20mA
Part Status
Active
Millicandela Rating
24mcd
Number of Characters
2
Wavelength - Peak
621nm
Size / Dimension
0.630" H x 0.795" W x 0.276" D (16.00mm x 20.20mm x 7.00mm)
Power Dissipation (Max)
60mW
Digit/Alpha Size
0.40" (10.16mm)
Package / Case
10-DIP (0.600", 15.24mm)