SP22G-10K
DigiKey Part Number
5256-SP22G-10K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SP22G-10K
Description
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 1W Solder Turret
Category
Adjustment Type
User Defined
Manufacturer
ETI Systems
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Rotation
Continuous
Packaging
Bulk
Resistive Material
Conductive Plastic
Part Status
Active
Termination Style
Solder Turret
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Round
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.875" (22.23mm)
Power (Watts)
1W
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
3/8-32
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 0.860" Dia (21.84mm)