ET5A033Y2B
DigiKey Part Number
5997-ET5A033Y2BTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ET5A033Y2B
Description
1A Low Drop ADJ/Fixed Output
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed Output 1A 6-DFN (2x2)
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
PSRR
70dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
5.5V