ET5A018S5B
DigiKey Part Number
5997-ET5A018S5BTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ET5A018S5B
Description
1A Low Drop ADJ/Fixed Output
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed Output 1A 6-DFN (2x2)
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Mfr
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
70dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
5.5V