EJH40NP195
DigiKey Part Number
5997-EJH40NP195TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EJH40NP195
Description
40V N&P-Channel Trench Power MOS
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 45V 52A Surface Mount 8-PDFN (5x6)
Category
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
52A
Manufacturer
ETEK MICROELECTRONICS
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 1mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
150nC @ 10V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Configuration
2 N and 2 P-Channel
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
45V