STL-3-250-8-01
DigiKey Part Number
STL-3-250-8-01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STL-3-250-8-01
Description
CBL CLIP TWIST LOCK NAT FIR TREE
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Clip, Twist Lock Natural Fir Tree 0.201" ~ 0.301" (5.11mm ~ 7.65mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STL-3-250-8-01 Models
Category
Mounting Type
Fir Tree
Manufacturer
Essentra Components
Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Series
Color
Natural
Packaging
Bulk
Height
1.252" (31.80mm)
Part Status
Active
Panel Hole Size
0.311" (7.90mm)
Type
Clip, Twist Lock
Material Flammability Rating
UL94 V-2
Type Attributes
Standoff
Panel Thickness
0.250" (6.35mm)
Opening Size
0.201" ~ 0.301" (5.11mm ~ 7.65mm)