RBF-4.8-15-16
DigiKey Part Number
RPC2901-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBF-4.8-15-16
Description
BARBED FASTENER NYLON BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Barbed Fastener 0.220" ~ 0.420" (5.59mm ~ 10.67mm) Grip Range Nylon
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RBF-4.8-15-16 Models
Category
Head Diameter
0.630" (16.00mm)
Manufacturer
Essentra Components
Head Height
0.080" (2.03mm)
Series
Hole Diameter
0.187" (4.75mm) 3/16"
Packaging
Bulk
Grip Range
0.220" ~ 0.420" (5.59mm ~ 10.67mm)
Part Status
Active
Color
Black
Type
Barbed Fastener
Material
Nylon
Rivet Length
0.590" (14.99mm)