PSD-14M-19
DigiKey Part Number
PSD-14M-19-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSD-14M-19
Description
BRD SPT SNAP LOCK REST MNT 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Board Support Snap Lock / Resting Mount Nylon 0.551" (14.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PSD-14M-19 Models
Category
Between Board Height
0.551" (14.00mm)
Manufacturer
Essentra Components
Length - Overall
0.762" (19.35mm)
Series
Support Hole Diameter
0.122" (3.10mm)
Packaging
Bulk
Support Panel Thickness
0.062" (1.57mm) 1/16"