61RR250500B
DigiKey Part Number
145-61RR250500B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
61RR250500B
Description
SNAP RIVET NYLON BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Snap Rivet 0.062" (1.58mm) Grip Range Nylon
Category
Head Diameter
0.437" (11.10mm) 7/16"
Manufacturer
Essentra Components
Head Height
0.070" (1.78mm)
Series
Hole Diameter
0.250" (6.35mm) 1/4"
Packaging
Bulk
Grip Range
0.062" (1.58mm)
Part Status
Active
Color
Black
Type
Snap Rivet
Material
Nylon
Rivet Length
0.500" (12.70mm) 1/2"