61APF25056
DigiKey Part Number
61APF25056-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
61APF25056
Description
SNAP RIVET 0.250" PLASTIC WHITE
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.250" (6.35mm) 1/4" Snap Rivet Grip Range Plastic
Category
Rivet Diameter
0.250" (6.35mm) 1/4"
Manufacturer
Essentra Components
Rivet Length
0.562" (14.28mm) 9/16"
Series
Head Diameter
0.437" (11.10mm) 7/16"
Packaging
Bulk
Head Height
0.108" (2.74mm)