50M080125I050
DigiKey Part Number
145-50M080125I050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50M080125I050
Description
MACH SCREW FLAT PHILLIPS M8X1.25
Detailed Description
M8x1.25 Flat Head Machine Screw Phillips Drive Nylon
Category
Thread Size
M8x1.25
Head Diameter
0.681" (17.30mm)
Series
Head Height
0.181" (4.60mm)
Length - Below Head
1.787" (45.40mm)
Length - Overall
1.969" (50.00mm)