50M080125H050
DigiKey Part Number
145-50M080125H050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50M080125H050
Description
MACH SCREW FLAT SLOTTED M8X1.25
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
M8x1.25 Flat Head Machine Screw Slotted Drive Nylon
EDA/CAD Models
50M080125H050 Models
Category
Thread Size
M8x1.25
Manufacturer
Essentra Components
Head Diameter
0.681" (17.30mm)
Series
Head Height
0.181" (4.60mm)
Packaging
Bulk
Length - Below Head
1.787" (45.40mm)
Part Status
Active
Length - Overall
1.969" (50.00mm)