50M080125D025
DigiKey Part Number
RPC7008-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50M080125D025
Description
BOLT CHEESE HEAD SLOTTED M8X1.25
Detailed Description
M8x1.25 Cheese Head Bolt Slotted Drive Nylon
EDA/CAD Models
50M080125D025 Models
Category
Thread Size
M8x1.25
Head Diameter
0.512" (13.00mm)
Series
Head Height
0.197" (5.00mm)
Length - Below Head
0.984" (25.00mm)
Length - Overall
1.181" (30.00mm)