50M060100J012
DigiKey Part Number
145-50M060100J012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50M060100J012
Description
BOLT HEX HEAD HEX SOCKET M6X1
Detailed Description
M6x1 Hex Head Bolt Hex Socket Drive Nylon
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
50M060100J012 Models
Category
Drive Type
Hex Socket
Thread Size
M6x1
Series
Head Diameter
0.394" (10.00mm)
Length - Below Head
0.472" (12.00mm)
Length - Overall
0.657" (16.70mm)