50M060100I012
DigiKey Part Number
145-50M060100I012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50M060100I012
Description
MACH SCREW FLAT PHILLIPS M6X1
Detailed Description
M6x1 Flat Head Machine Screw Phillips Drive Nylon
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
50M060100I012 Models
Category
Thread Size
M6x1
Head Diameter
0.496" (12.60mm) 1/2"
Series
Head Height
0.130" (3.30mm)
Length - Below Head
0.343" (8.70mm)
Length - Overall
0.472" (12.00mm)