50M040070D016
DigiKey Part Number
RPC7020-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50M040070D016
Description
BOLT CHEESE HEAD SLOTTED M4X0.7
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
M4x0.7 Cheese Head Bolt Slotted Drive Nylon
EDA/CAD Models
50M040070D016 Models
Category
Thread Size
M4x0.7
Manufacturer
Essentra Components
Head Diameter
0.276" (7.00mm)
Series
Head Height
0.102" (2.60mm)
Packaging
Bulk
Length - Below Head
0.630" (16.00mm)
Part Status
Active
Length - Overall
0.732" (18.60mm)