50M035060K012
DigiKey Part Number
145-50M035060K012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50M035060K012
Description
BOLT HEX HEAD SLOTTED M3.5X0.6
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
M3.5x0.6 Hex Head Bolt Slotted Drive Nylon
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
50M035060K012 Models
Category
Drive Type
Slotted
Manufacturer
Essentra Components
Thread Size
M3.5x0.6
Series
Head Diameter
0.217" (5.50mm)
Packaging
Bulk
Length - Below Head
0.472" (12.00mm)
Part Status
Active
Length - Overall
0.575" (14.60mm)