50M030050K016
DigiKey Part Number
145-50M030050K016-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50M030050K016
Description
BOLT HEX HEAD SLOTTED M3X0.5
Detailed Description
M3x0.5 Hex Head Bolt Slotted Drive Nylon
Category
Drive Type
Slotted
Thread Size
M3x0.5
Series
Head Diameter
0.197" (5.00mm)
Length - Below Head
0.630" (16.00mm)
Length - Overall
0.720" (18.30mm)