50M030050J025
DigiKey Part Number
145-50M030050J025-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50M030050J025
Description
BOLT HEX HEAD HEX SOCKET M3X0.5
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
M3x0.5 Hex Head Bolt Hex Socket Drive Nylon
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
50M030050J025 Models
Category
Drive Type
Hex Socket
Manufacturer
Essentra Components
Thread Size
M3x0.5
Series
Head Diameter
0.197" (5.00mm)
Packaging
Bulk
Length - Below Head
0.984" (25.00mm)
Part Status
Active
Length - Overall
1.075" (27.30mm)