27SR2400500
DigiKey Part Number
RPC9559-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
27SR2400500
Description
SNAP RIVET 0.240" NYLON NATURAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.240" (6.10mm) Snap Rivet 0.250" ~ 0.375" (6.35mm ~ 9.53mm) 1/4" ~ 3/8" Grip Range Nylon
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
27SR2400500 Models
Category
Rivet Length
0.500" (12.70mm) 1/2"
Head Diameter
0.440" (11.18mm)
Series
Head Height
0.120" (3.05mm)
Grip Range
0.250" ~ 0.375" (6.35mm ~ 9.53mm) 1/4" ~ 3/8"
Part Status
Active
Color
Natural
Rivet Diameter
0.240" (6.10mm)