27SR2400375
DigiKey Part Number
RPC10499-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
27SR2400375
Description
SNAP RIVET 0.240" NYLON NATURAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.240" (6.10mm) Snap Rivet 0.187" ~ 0.250" (4.75mm ~ 6.35mm) 3/16" ~ 1/4" Grip Range Nylon
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
27SR2400375 Models
Category
Rivet Length
0.375" (9.53mm) 3/8"
Head Diameter
0.440" (11.18mm)
Series
Head Height
0.120" (3.05mm)
Grip Range
0.187" ~ 0.250" (4.75mm ~ 6.35mm) 3/16" ~ 1/4"
Part Status
Active
Color
Natural
Rivet Diameter
0.240" (6.10mm)