27DSP00276
DigiKey Part Number
145-27DSP00276-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
27DSP00276
Description
BOARD SPT SNAP LOCK NYLON 7.01MM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Board Support Snap Lock / Snap Lock Nylon 0.276" (7.01mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
27DSP00276 Models
Category
Between Board Height
0.276" (7.01mm)
Manufacturer
Essentra Components
Length - Overall
0.556" (14.12mm)
Series
Support Hole Diameter
0.156" (3.96mm)
Packaging
Bulk
Support Panel Thickness
0.063" (1.59mm)
Part Status
Active
Mounting Hole Diameter
0.156" (3.96mm) 5/32"
Holding Type
Snap Lock
Mounting Panel Thickness
0.063" (1.59mm)