16M06012150B
DigiKey Part Number
RPC10519-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16M06012150B
Description
WASHER FLAT M6 NYLON
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
M6 Flat Washer 0.059" (1.50mm) Thick Nylon
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
16M06012150B Models
Category
Thread/Screw/Hole Size
M6
Manufacturer
Essentra Components
Diameter - Inside
0.252" (6.40mm)
Packaging
Bulk
Diameter - Outside
0.472" (12.00mm)
Part Status
Active
Thickness
0.059" (1.50mm)