13RS075039
DigiKey Part Number
145-13RS075039-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
13RS075039
Description
ROUND SPACER NYLON 3/8"
Detailed Description
Round Spacer Unthreaded Nylon 0.375" (9.53mm) 3/8" Natural
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
13RS075039 Models
Category
Gender
Female, Female
Mfr
Diameter - Inside
0.490" (12.45mm)
Series
Diameter - Outside
0.750" (19.05mm) 3/4"
Between Board Height
0.375" (9.53mm) 3/8"
Part Status
Active
Length - Overall
0.375" (9.53mm) 3/8"