12SWS0209
DigiKey Part Number
RPC8946-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12SWS0209
Description
WASHER SHOULDER NYLON
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shoulder Washer 0.016" (0.40mm) Thick Nylon
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
12SWS0209 Models
Category
Diameter - Inside
0.120" (3.05mm)
Manufacturer
Essentra Components
Diameter - Outside
0.210" (5.33mm)
Series
Diameter - Shoulder
0.145" (3.68mm)
Packaging
Bulk
Thickness - Overall
0.016" (0.40mm)