EVM080W-1900-42_ViewB
EVM080W-1900-42
DigiKey Part Number
1800-1013-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVM080W-1900-42
Description
LED DRIVER CC AC/DC 30-42V 1.9A
Customer Reference
Detailed Description
1.9A 30 ~ 42V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EVM080W-1900-42 Models
Category
Current - Output (Max)
1.9A
Manufacturer
ERP Power, LLC
Power (Watts)
80 W
Series
Dimming
ELV, Triac
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, SCP
Part Status
Obsolete
Ratings
IP20, NEMA 410
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-30°C ~ 90°C
Type
Constant Current
Efficiency
89%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.67" L x 2.76" W x 1.57" H (144.0mm x 70.0mm x 40.0mm)
Voltage - Input (Min)
120VAC
Approval Agency
cUL, UL, cRUcs, FC, CE, CB
Voltage - Input (Max)
277VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
30 ~ 42V