ESS040E-0800-42 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
ERP Power, LLC
In Stock: 0
Datasheet
800mA 24 ~ 42V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
ESS040E-0800-42
DigiKey Part Number
ESS040E-0800-42-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESS040E-0800-42
Description
LED DRIVER CC AC/DC 24-42V 800MA
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ESS040E-0800-42 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Output (Max)
800mA
Manufacturer
ERP Power, LLC
Power (Watts)
34 W
Series
Dimming
Analog, ELV
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, SCP
Part Status
Obsolete
Ratings
IP64, NEMA 410
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-30°C ~ 90°C
Type
Constant Current
Efficiency
87%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.30" L x 1.57" W x 0.99" H (83.8mm x 39.9mm x 25.1mm)
Voltage - Input (Min)
220VAC
Approval Agency
cUL, UL, cRUcs, FC, CE, CB
Voltage - Input (Max)
240VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
24 ~ 42V