ESS015W-1000-12
DigiKey Part Number
ESS015W-1000-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESS015W-1000-12
Description
LED DRIVER CC AC/DC 6-12V 1A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1A 6 ~ 12V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESS015W-1000-12 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
12 W
Manufacturer
ERP Power, LLC
Dimming
Analog, ELV, Triac
Series
Features
OCP, OTP, SCP
Packaging
Box
Ratings
IP64, NEMA 410
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 90°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
87%
Type
Constant Current
Termination Style
Wire Leads
Topology
AC DC Converter
Size / Dimension
3.30" L x 1.57" W x 0.99" H (83.8mm x 39.9mm x 25.1mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
cUL, UL, cRUcs, FC, CE, CB
Voltage - Input (Min)
120VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
277VAC
Weight
0.34 lb (154 g)
Voltage - Output
6 ~ 12V
Base Product Number
Current - Output (Max)
1A