LD150W-333-C0450
DigiKey Part Number
2367-LD150W-333-C0450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD150W-333-C0450
Description
LED DRIVER AC/DC 111-333V 450MA
Customer Reference
Detailed Description
450mA 111 ~ 333V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Power (Watts)
150 W
Manufacturer
EPtronics, Inc.
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Dimming
Analog, PWM
Packaging
Bulk
Features
OCP, OVP, SCP
Part Status
Obsolete
Ratings
IP66
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-30°C ~ 60°C
Type
Constant Current
Efficiency
92%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
7.20" L x 2.33" W x 1.47" H (182.9mm x 59.2mm x 37.3mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CE, cUL, cURus, FCC
Voltage - Input (Max)
305VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
111 ~ 333V
Base Product Number
Current - Output (Max)
450mA