LD12W-12-C1000-RD
DigiKey Part Number
2367-LD12W-12-C1000-RD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD12W-12-C1000-RD
Description
6~12V@1000mA, 0~10V Dim to 0%
Customer Reference
Detailed Description
1A 6 ~ 12V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Voltage - Isolation
3750 V
Manufacturer
EPtronics, Inc.
Dimming
0-10V
Series
Features
OCP, OVP, SCP
Packaging
Bulk
Ratings
IP66
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
78%
Type
Constant Current
Termination Style
Wire Leads
Topology
AC DC Converter
Size / Dimension
3.35" L x 1.42" W x 0.91" H (85.1mm x 36.1mm x 23.1mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus, FCC
Voltage - Input (Min)
100VAC
Standard Number
C22.2, UL 8750
Voltage - Input (Max)
305VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
6 ~ 12V
Weight
0.281 lb (127.60 g)
Current - Output (Max)
1A
Base Product Number
Power (Watts)
12 W