SG-9101CE-D20PGABC
DigiKey Part Number
SG-9101CE-D20PGABC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SG-9101CE-D20PGABC
Description
XTAL OSC PROG XO CMOS DWN SPRD
Customer Reference
Detailed Description
XO (Standard) CMOS 670 kHz ~ 20 MHz Programmable Oscillator 1.62V ~ 3.63V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Output
CMOS
Manufacturer
EPSON
Voltage - Supply
1.62V ~ 3.63V
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tube
Spread Spectrum Bandwidth
-2.00%, Down Spread
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Crystal
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
XO (Standard)
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Programmable Type
Programmed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Available Frequency Range
670 kHz ~ 20 MHz
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Function
Enable/Disable
Current - Supply (Disable) (Max)
3.7 mA