SG-8101CG 92.9000M-TCHSA0
DigiKey Part Number
114-SG-8101CG92.9000M-TCHSA0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SG-8101CG 92.9000M-TCHSA0
Description
XTAL OSC XO 92.9000MHZ SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
92.9 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.8V ~ 3.3V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Category
Frequency Stability
±20ppm
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Current - Supply (Max)
6.8mA (Typ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
4-SMD, No Lead
Base Resonator
Supplier Device Package
4-SMD (2.5x2)
Type
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Function
Standby (Power Down)
Current - Supply (Disable) (Max)
1.1µA (Typ)
Output
CMOS
Base Product Number
Voltage - Supply
1.8V ~ 3.3V