SG-8101CB 104.1660M-TBGSA0
DigiKey Part Number
114-SG-8101CB104.1660M-TBGSA0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SG-8101CB 104.1660M-TBGSA0
Description
XTAL OSC XO 104.1660MHZ SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
104.166 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.8V ~ 3.3V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Category
Frequency Stability
±15ppm
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Current - Supply (Max)
6.8mA (Typ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
4-SMD, No Lead
Base Resonator
Supplier Device Package
4-SMD (5x3.2)
Type
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.051" (1.30mm)
Function
Standby (Power Down)
Current - Supply (Disable) (Max)
1.1µA
Output
CMOS
Base Product Number
Voltage - Supply
1.8V ~ 3.3V