SG-710ECK 16.0000MC3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Citizen Finedevice Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
16 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 3.3V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
SG-710ECK 16.0000MC3
DigiKey Part Number
SG-710ECK16.0000MC3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SG-710ECK 16.0000MC3
Description
XTAL OSC XO 16.0000MHZ CMOS SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±100ppm
Series
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Supply (Max)
8mA
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
4-SMD (7.3x4.8)
Frequency
Size / Dimension
0.287" L x 0.189" W (7.30mm x 4.80mm)
Function
Standby (Power Down)
Height - Seated (Max)
0.055" (1.40mm)