B82504WA16
DigiKey Part Number
495-5713-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82504WA16
Description
CMC 120UH 16A 2LN CHASSIS MOUNT
Customer Reference
Detailed Description
120 µH @ 100 kHz 2 Line Common Mode Choke Chassis Mount 16A DCR 19mOhm (Typ)
Category
Current Rating (Max)
16A
Manufacturer
TDK
DC Resistance (DCR) (Max)
19mOhm (Typ)
Series
Voltage Rating - DC
600V
Packaging
Tray
Voltage Rating - AC
500V
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Chassis Mount
Filter Type
Power Line
Size / Dimension
3.071" L x 1.102" W (78.00mm x 28.00mm)
Number of Lines
2
Height (Max)
1.457" (37.00mm)
Inductance @ Frequency
120 µH @ 100 kHz