B82144F2222K9
DigiKey Part Number
B82144F2222K9-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82144F2222K9
Description
FIXED IND 2.2UH 3.65A 55 MOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Unshielded Wirewound Inductor 3.65 A 55mOhm Max Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B82144F2222K9 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
6A
DC Resistance (DCR)
55mOhm Max
Packaging
Tape & Box (TB)
Q @ Freq
60 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant
140MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.256" Dia x 0.362" L (6.50mm x 9.20mm)