B82144F2183K000
DigiKey Part Number
495-6789-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-6789-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82144F2183K000
Description
FIXED IND 18UH 2.2A 155 MOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
18 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.2 A 155mOhm Max Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B82144F2183K000 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.25A
DC Resistance (DCR)
155mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Q @ Freq
50 @ 252kHz
Part Status
Last Time Buy
Frequency - Self Resonant
12MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±10%
Package / Case
Axial
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.256" Dia x 0.362" L (6.50mm x 9.20mm)