B82144A2682K000
DigiKey Part Number
B82144A2682K000-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82144A2682K000
Description
FIXED IND 6.8UH 1.5A 190 MOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.5 A 190mOhm Max Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B82144A2682K000 Models
DC Resistance (DCR)
190mOhm Max
Series
Q @ Freq
40 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant
80MHz
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.472" L (5.20mm x 12.00mm)