B82131A5151M000 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 952
Datasheet
80 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 150 mA 11Ohm Axial
B82131A5151M000
DigiKey Part Number
495-5598-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82131A5151M000
Description
FIXED IND 80UH 150MA 11 OHM TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
11Ohm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
22MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Axial
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)