B81122A1154M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 28.186
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 4.736
Datasheet
0.15 µF Film Capacitor 250V Polypropylene (PP) Radial
B81122A1154M
DigiKey Part Number
495-1645-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B81122A1154M
Description
CAP FILM 0.15UF 20% 250VAC RAD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B81122A1154M Models
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
250V