B72580V0300K062 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 12.328
Datasheet
MFR Recommended
TDK
In Stock: 0
Datasheet
47 V 800 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1812 (4532 Metric)
B72580V0300K062
DigiKey Part Number
495-B72580V0300K062TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72580V0300K062
Description
VARISTOR 47V 800A 1812
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
51.7 V
Manufacturer
Current - Surge
800 A
Energy
4.2J
Part Status
Obsolete
Maximum AC Volts
30 V
Capacitance @ Frequency
2000 pF @ 1 kHz
Maximum DC Volts
38 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min)
42.3 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Typ)
47 V